You are currently viewing Typy káv
Typy káv

Typy káv

Najdôležitejšie je aby vám káva, ktorú pijete chutila. Či už si ju vychutnávate z pohodlia domova alebo sa vyberiete do kaviarne. Ako sa vraví sto ľudí sto chutí. Niekto pije kávu s mliekom a cukrom, iný len čiernu a žiadne mlieko ani cukor. Potom sa nájdu ľudia, čo by kávy vypili aj za celé vedro a iní si dajú len malú šáločku. Určite každý z vás vie, že existuje teda niekoľko druhov týchto nápojov. Zakaždým môžete ochutnať niečo iné a nové. 

Poznáte základné rozdiely medzi kávovými nápojmi alebo sú vám neznáme a ani neviete čo niektoré z názvov znamená? V dnešnom článku si preto o každom z nápojov povieme niečo aby sme mali lepší prehľad v kávovom svete.

Ristretto

Na prípravu tohto silného avšak malého nápoja je potreba 7g výbornej kávy, interakcia je približne 18 sekúnd. A keďže ide o malú kávu, ktorú vypijete na jeden alebo dva dúšky tak jej objem  predstavuje iba 20ml.

Ristretto

Espresso

Jedná sa o malú šáločku silnej kávy, ktorá by sa mala pripravovať tiež zo 7g kávy a približne 30ml vody. Doba interakcie tejto kávy  je približne 25 sekúnd. Dnes sa  stretnete aj s názvami ako piccollo, malé či veľké presso alebo len presso. Avšak správny názov je Espresso. 

Espresso Doppio

Espresso Doppio alebo aj dvojité presso je pripravované z dvojnásobnej dávky espressa teda 14g avšak doba extrakcie je rovnaká približne 25 sekúnd. Objem kávy je okolo 50 až 70ml.

Lungo

Ak si teda želáte to “veľké presso” tak Caffe Lungo je nápoj pre vás. Tento nápoj je pripravovaný ako espresso a potom sa dolieva horúca voda. Horúca voda by mala byť podávaná k nápoju a vy by ste si podľa vlastnej chuti mali doliať koľko sa vám žiada.

Americano

Moc sa o ňom nehovorí alebo ho zvyknete poznať pod názvami, ktoré sú nesprávne. Americano je klasické espresso ale zrieďuje sa s vodou. Podľa intenzity chuti kávy si pripravíte jedno či dve espressa a potom sa už len do šálky dopĺňa horúca voda. 

S týmto nápojom prišli americký vojaci počas druhej svetovej vojny, keď sa im cnelo za ich domácou kávu a espresso sa zdalo moc silné. Tak iba priliali trochu vody a bolo. 

Espresso Macchiato

Lahodná mliečna pena v kombinácii s vynikajúcim espressom. Tento nápoj je presne pre tých ktorý si radi vychutnávajú ku káve aj mlieko, ktoré zjemí znamenitú chuť kávy.

Espresso Macchiato

Cappuccino

Základom tohto druhu kávového nápoja je espresso, ktoré dopĺňa spenené mlieko. Šálka má objem od 150 do 180ml. Tento nápoj sa najlepšie hodí napríklad ku sladkým koláčom alebo croissantom. V  taliansku patrí cappuccino medzi veľmi obľúbené nápoje počas raňajok. 

Caffe Latte

Latte je celkom podobné cappucicnu avšak v tomto nápoji sa nenachádza iba spenené mlieko ale aj horúce mlieko. Takže ak máte chuť na poriadnu dávku lahodného mlieka Latte je voľba pre vás.

Flat White

Ak vám ide po chuti niečo ako cappuciino ale potrebujem cítiť viac kávovú chuť tak si objednajte Flat White – tento nápoj sa pripravuje z dvojitého espressa a tým pádom je silnejšie ako obyčajné cappuccino.

Latte Macchiato

Trojfarebný nápoj, ktorý sa pripravuje najprv z napeneného mlieka potom sa prilieva aj mliečna pena a ako posledné sa vlieva espresso. Kvôli takému postupu máte v pohári na pohľad tri farby. Tento nápoj je podávaný aj v odlišnom priehľadnom pohári zo skla a jeho objem je cca 250ml.

Základom, všetkých týchto nápojov je kvalitný výber kávy, potom sa už s nimi dá vytvoriť naozaj čokoľvek. Každý z nich stojí za vyskúšanie a medzi nimi si určite nájdete svojho favorita. Dúfame, že dnešným článkom sme vám aspoň trochu rozšírili obzor o nové informácie.