Každý to poznáme – príde teplo, horúčavy a s nimi aj dni, ktoré si chcete nejako osladiť a osviežiť sa. Vyberiete sa na kúpaliská alebo niekam k vode to je celkom príjemné osvieženie ale čo tak aj nejaká maškrta?
Určite vás tu máme – milovníkov dobrej kvalitnej vanilkovej zmrliny alebo sviežeho mangového sorbetu? Obe tieto súrodenecké pochúťky si získali prvé miesto v obľube letného dezertu či už sa jedná o dospelákov alebo deti.
Poznáte rozdiel medzi zmrzlinou a sorbetom alebo to je podľa vás to isté? Dnes sa možno dozviete základné avšak odlišné charakteristické črty.
Zmrzlina
Ešte z ďalekej histórie možno niektorý z vás počuli o sladkom snehu. To bola prvá zmrzlina – medom osladený drvený ľad alebo sneh. Na tomto si pochutnávali napríklad Egypťania. Ďalej sa hovorí aj o tom že jeden z prvých receptov na výrobu zmrzliny sa ku nám do Európy dostal z Číny a vďačíme zaň Marcovi Polovi. Určite sa nájde mnoho ďaľších teorií odkial a kedy vznikla zmrzlina ale povedzme si radšej niečo zaujímavejšie ako sa pytlať v histórii,
Výroba zmrzliny – ako sa vyrába?
Zvikla sa vyrábať v mliekarňach, dnes už sa vyrába v mraziarniach. Vyrába sa z mlieka – takže čím tučnejšie mlieko tým kvalitnejšia zmrzlina. Nachádza sa v nej vitamín A a dokonca aj B12. Každá chuť zmrliny má svoju znamenitú chuť a za to zodpovedá zmrzlinárske tajomstvo. Zmzliny si dnes už v zmrzlinárniach pripravujú sami zmrzlinári, takže presný postup a všetky ingrediencie, ktoré su použité zákazník nikdy nebude vedieť. Ale môžme si neskôr spomenúť domácu výrobu zmrzliny, ktorá vôbec nie je náročná.
Z čoho sa vyrába zmrzlina?
Zmrzlina je mrazená pochutina. K jej výrobe je potrebné mlieko, smotana, cukor, škrob a vaječné žĺtka. Ovocné zmrzliny sú pripravované aj z čerstvého ovocia alebo jeho náhradami. Ďalšími prísadami sú rôzne dochucovadlá, zvýraznovač chuti a stabilizátory.
V zmrzline bol typickou zložkou vysoký podiel tukov a cukrov. Preto je častokrát považovaná za poriadnu kalorickú bombu. Jednoducho je to sladkosť. Ale osladiť si život nie je nikdy na škodu?
Ako si vyrobiť domácu zmrzlinu?
Vždy sa hovorievalo urob si sám a máš! A preto keď sa vám nechce nikam chodiť zmrzlinu si môžete veľmi rýchlo a jednoducho pripraviť aj doma. Ak sa chystáte poobede ku bazénu alebo napríklad na detskú oslavu. Môžete malým hosťom pripraviť sladkú dobrotu – overenú vanilkovú klasiku.
Budete potrebovať: 500ml smotany a mlieka, 200g práškového cukru, vanilkovú esenciu alebo vyškrabanú dreň zo 4 vanilkových strukov, med alebo glukozový sirup, 8 vajíčok a 4 vaječné žĺtka.
Postup je jednoduchý: Smotanu spolu s mliekom prevarte, prídajte 100g cukru a vanilku ( či už esenciu alebo vyškrabanú dreň to je na vás). Potom si pripravte vodný kúpeľ, v ktorom vyšlahajte vajíčka aj žĺtky s cukrom. Mala by vám vzniknúť hustá pena do ktorej prilejte vriacu mliečnu penu. Za stáleho miešania počkáte kým zhustne a potom už len prídajte glukózový sirup alebo med (opäť to je na vás, čo preferujete viac). Takto zhustnutý krém vyberte z vodného kúpela a vložte do nádoby s ľadovou vodou, kde za stáleho miešania počkáte kým zmes vychladne. Krém si potom už len stačí precediť a dať zamraziť.)
Takúto vanilkovú zmrzlinu potom môžete podávať aj s čerstvými malinami, čokoládovou polevou a čerstvou šlahačkou. Verte, či nie deti i dospeláci sa budú zalizovať za ušami.
Sorbet
Vraj nenájdete iný dezert, ktorý aj napriek tomu, aký je ľahký bude pôsobiť tak osviežujúco ako sorbet. Jeho kašovitá konzistencia môže často krát pripomínať aj frappé alebo ovocnú dreň. Sorbet sa od zmrzliny odlišuje už len jeho minimálnym obsahom mliečných surovín.
Takže ak sa povie sorbet predstavte si farebnú škálu ovocia od jabĺk, limetiek, ananásu, manga až po marhuľový zázrak. Dnes už nájdete napríkla aj zeleninové sorbety ako napríklad sorbet zo zeleru, mrkvi či fenikla ale aj inej zeleniny. Veď predstavivosti a kreativite sa medze nekladú, či?
Čo je sorbet?
Sorbet je prevažne ovocným mrazeným dezertom. Je zložený z ovocnej zložky, cukru, vody. Rozdrvené ovocie zmiešané s ľadom, často krát môže byť dochutené aj destilátom alebo vínom. Dá sa konzumovať ližičkou a aby sa mohol sorbet nazývať sorbetom tak ovocná zložka by mala predstavovať viac ako 25 percent.
Ako sa vyrába sorbet?
Pri príprave sorbetu je použitý cukor.Ten treba vždy ako prvý prevariť s vodou a citrónovou šťavou. Potom sa voda nechá vychladiť a pridávajú sa ďaľšie suroviny – teda ovocie. Všetko sa spolu zamieša za studena. Takto pripravovaný sorbet je teda vymiešaná ovocná dreň, ktorá je potom zamrazená. Na výrobu sorbetu slúžia stroje nazývané sorbetovače.
Ak chcete ochutnať najlepší remeselný sorbet pod „slnkom“ navštívte našu útulnú koaviaren Kopčekovo v Senci, radi vás tam uvidíme 🙂
Vždy sa pripravuju s čerstvých surovín a kým sa ovocná zmes zamrazuje je potrebné ju miešať aby sa nevytvorili nedostatky vo forme kryštálikov.
Prečo je sorbet drahší?
Keďže sa sorbety vyrábajú prevažne z ovocia, ktoré je čerstvé treba brať ohľad aj na kvalitu a pôvod ovocia či zeleniny. Ovocná zložka má sama o sebe vyššiu peňažnú hodnotu a preto si aj za sorbety priplatíte o niečo viac ako za zmrzlinu. Pri klasickej zmrline, viete použiť náhrady príchutí, či už pri kakaovej, vanilkovej alebo karamelovej. Avšak sorbety by mali byť čersté a svieže a to je jeden z dôvodov vyššej ceny. Ak by sa do sorbetu nepoužívalo pravé ovocie už by to nebolo “to pravé orechové” ako sa vravieva.